Wykłady Mistrzowskie

Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych regularnie organizuje Wykłady Mistrzowskie, będące cyklem spotkań z udziałem uznanych naukowców. Celem inicjatywy jest dzielenie się wiedzą, prezentacja wyników badań oraz prowadzenie dyskusji, które mają zarówno charakter naukowy, jak i popularyzatorski.

Wykłady skierowane są do szerokiej publiczności, w tym do studentów, uczniów, pracowników naukowych i dydaktycznych, czytelników bibliotek, osób odwiedzających miejsca kultury oraz wszystkich innych zainteresowanych. Jednym z kluczowych aspektów tego przedsięwzięcia jest jego interdyscyplinarny charakter, otwierający przestrzeń do łączenia perspektyw z różnych dziedzin nauki. Ważnym elementem Wykładów Mistrzowskich jest także możliwość współpracy z różnymi instytucjami rządowymi i pozarządowymi, takimi jak biblioteki, muzea, archiwa czy szkoły. Takie partnerstwa umożliwiają dotarcie do szerszego grona odbiorców i wzbogacają program wydarzeń.

Głównym celem Wykładów Mistrzowskich jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat epok wczesnonowożytnych, a także wspieranie dialogu naukowego i społecznego. Poprzez zapraszanie wybitnych ekspertów i stwarzanie forum do otwartych dyskusji, Centrum dąży do rozbudzania zainteresowania literaturą, historią i sztuką, promowania krytycznego myślenia oraz integrowania środowisk akademickich z lokalnymi społecznościami.

Wydarzenie ma charakter otwarty, a udział jest bezpłatny. Więcej informacji mogą Państwo uzyskać, kontaktując się na adres e-mail: regiony.cbew@uni.opole.pl

Data: 13 czerwca 2025

Miejsce: Muzeum i Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Wydarzenie w cyklu: Pierwsze

Organizatorzy: Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych oraz Muzeum i Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Wystąpienie: prof. dr hab. Marioli Jarczykowej pt. „Nietypowe dzieje okolicznościowych tekstów (Mazurek Dąbrowskiego, Boże coś Polskę…, kolędy)”

Cel wydarzenia: rozbudzanie zainteresowania literaturą dawną i historią polskiego piśmiennictwa wśród uczniów, a także wspieranie oraz zacieśnianie współpracy regionalnej między instytucjami kultury i edukacji.

Skip to content