Literatura staropolska na nowo odczytana – relacja z seminarium w Nowym Targu

9 czerwca br. Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych (CBEW) we współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Targu zorganizowało niezwykle udane seminarium konferencyjne zatytułowane „Literatura staropolska na nowo odczytana – twórcy, problemy, edycje”. Wydarzenie, które odbyło się w gościnnych progach ANS w Nowym Targu, zostało objęte Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Obrady seminarium uroczyście otworzył Prorektor ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. Grzegorz Nieć, po czym głos zabrała pani Kurator dr Gabriela Olszewska, podkreślając słuszność takich inicjatyw, zwłaszcza w kontekście popularyzacji wiedzy na temat bogactwa polskiej kultury. Szczególnie miłym akcentem – świadczącym również o aktualności poruszanych tematów – było przywołanie przez panią Kurator ekologicznych wątków we fraszkach Jana Kochanowskiego z jej osobistych doświadczeń jako nauczycielki języka polskiego.

Seminarium zgromadziło szeroką publiczność, w tym studentów różnych kierunków studiów, a także licznie przybyłych pracowników naukowych i administracyjnych Akademii Nauk Stosowanych. Wydarzenie wyróżniło się niezwykle zróżnicowanym przekrojem tematycznym, obejmującym wiele aspektów literatury i kultury. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać następujących wystąpień:

  • prof. dr hab. Mirosław Lenart – W kręgu wojskowych ideałów, czyli co jeszcze możemy powiedzieć o wpływach włoskich na kulturę polskiego renesansu i baroku.
  • dr Ewa Cybulska-Bohuszewicz – Dzieła wszystkie Jana Kochanowskiego na progu piątej dekady realizacji projektu.
  • dr Roksana Rał-Niemeczek – Eskapizm i ekokrytyka w kontekście dawnej literatury kręgu pastoral.
  • dr Iwona Pietrzkiewicz, prof. UKEN – Literatura w kulturze książki zakonów dawnej Rzeczypospolitej.
  • prof. dr hab. Dariusz Chemperek – Rzeczpospolita Babińska – humor i obyczajowość polskiej szlachty.
  • prof. dr hab. Grzegorz Nieć – Literackie i towarzyskie prowokacje pierwszej połowy XIX w. (Towarzystwo szubrawców, Balaguły).
  • prof. dr hab. Krzysztof Koehler – Potencjał medialny dziedzictwa staropolskiego
    (z doświadczeń telewizyjnego popularyzatora)
    .
  • dr hab. Marta Wojtkowska-Maksymik – Ciało kobiety w staropolskich poradnikach ginekologicznych.

Tematyka prelekcji była niezwykle zróżnicowana: od wojskowości, humoru dawnej szlachty, ekokrytyki w dawnej literaturze europejskiej, przez raport z wieloletnich badań nad edycjami dzieł Jana Kochanowskiego (o których w materiale filmowym opowiadał prof. Andrzej Dąbrówka), popularyzację medialną literatury staropolskiej, prowokacje literackie, i kulturę książki zakonnej, a także – co stanowiło prawdziwą gratkę – stan wiedzy o ciele kobiety na podstawie wczesnonowożytnych poradników ginekologicznych.

Wydarzenie zaowocowało niesamowicie inspirującymi dyskusjami, które rozwinęły poruszone tematy i pozwoliły na pogłębioną wymianę myśli. Dziękujemy wszystkim prelegentom za wspaniałe wystąpienia, Małopolskiemu Kuratorowi Oświaty za objęcie patronatem, gospodarzom ANS za gościnę, a także licznie przybyłej publiczności za aktywny udział, który przyczynił się do sukcesu seminarium!

Współorganizator:

Patronat honorowy:

Kuratorium Oświaty w Krakowie - logo

Zdjęcia: organizatorzy

Udostępnij post

Skip to content